Kombi Arıza Kodları

Demirdöküm atromix kombi arıza kodları ve çözümleri
F00/ F10 Hata Kodu: Gidiş suyu sensörü arızası

Kalorifer gidiş hattında bulunan sıcaklık sesöründe arıza olduğu anlamına gelir. NTC sensör kablolarında kopma yada sensör arızalanmış olabilir. Arızanın kesin çözümü için servisi aramalısınız.

F01/ F11 Hata Kodu: Dönüş suyu sensör arızası

Kalorifer dönüş hattı üzerinde bulunan sıcaklık sesöründe arıza olduğunu bildirir. NTC sensör kablolarında kopma yada sensör arızalanmış olabilir. Arızanın kesin çözümü için servisi aramalısınız.

F20 Hata Kodu: Aşırı sıcaklık arızası

Emniyet termostatının devreye girdiğini belirten hata kodudur. Bu arızayla karşılaştığınızda kombi kış modunda ise öncelikle kombi altındaki kalorifer gidiş ve dönüş vanalarını, kalorifer peteklerinin vanalarını konrol edin, vanalar kapalı şekilde ise açılmalıdır. Resetleme işlemi yaptıktan sonra muhtemelen arıza sorunu biter. Tüm bu kontrol ve uygulamalar sonuç vermezse servis çağırmalısınız.

F22 Hata Kodu: Kalorifer tesisat su basıncı yetersiz

Kalorifer tesisatındaki su basıncının düşük olduğunu anlamına gelir. Bu arıza durumunda kombinize su basmalısınız. Kalorifer tesisatınızdaki suyu 1,5 bar olana kadar doldurun. Su basma işleminden sonra sorun düzelir su dolum işleminden sonra doldurma musluğunu kapamayı unutmayın.

F23 Hata Kodu: Maksimum sıcaklık farkı arızası

Kalorifer tesisatında devirdaim olmadığı zaman veya sirkülasyon hızı çok yüksek olduğu zaman bu arıza meydana gelir. Kalorifer vanalarını konrol edin, kombi alt vanalarını kontrol edin resetleme sonrası arıza devam ederse problem sirkülasyon pompası ile alakalı olabilir. Servisi arayın.

F26 Hata Kodu: Gaz valfi problemi

Kombi gaz valfi arızalı olabilir, kablolarda sorun yada ateşleme problemi olduğu zaman bu arıza kodu görülür. Resetleme işleminden sonra arıza devam ederse servisi çağırın.

F27 Hata Kodu: Alev algılama problemi

Yanma odasında (Brülörde) alevin algılanmadığını belirten hata kodu. Ateşleme trafosu arızalı yada kablolarda kopukluk olabilir. Resetleme işlemi uygulayın arızada düzelme olmaz ise servis çağırmalısınız.

F28 Hata Kodu: Gaz besleme problemi

Ateşleme arızası olarak adlandırabiliriz. Öncelikle dairenizde gaz olup olmadığına bakmalısınız. Dairenizde gaz olduğundan ve kombinize de gazın geldiğinden emin olmanız gerekir. Resetleme işleminden sonra da arıza durumu devam ederse bu durumda; anakartta, elektrotlarda veya gaz armatöründe problem olabilir. Servis çağırmalısınız.

F29 Hata Kodu: İyonizasyon hatası

Kombi çalışırken alev algılanmadığında bu arıza kodu görülür. Bu arıza kodu sonrası kombiyi resetleyin. Resetleme uygulamasından sonra sorun düzelebilir. Arıza devam ederse servisi aramalısınız. İyoizasyon kablosu kopuk yada anakart arızalı olabilir.

F32 Hata Kodu: Hatalı hava basınç problemi

Donma koruması fan dönüşünde sorun olduğunu belirtir. Hatalı hava basıncı olduğu için cihaz muhtemelen çalışmayacaktır. Bu arıza durumunda fan ya da anakartta sorun olabilir. Arızanın tespit edilmesi servisi arayın.

F49 Hata Kodu: Düşük voltaj arızası

Bu arıza şebekeden gelen voltajın düşük olduğu anlamına gelir. Bu sorundan tamamen kurtulmanız için kombi regülatörü kullanmalısınız.

F61/ F62/ F63/ F64/ F65/ F67 Hata Kodu: Elektronik anakart problemi

Genel anlamda anakart ile alakalı bir sorun olduğu anlamına gelir. F62 hata kodunda sorun gaz valfinde de olabilir. F65 hata kodu elektronik kart devresinde aşırı ısınma problemidir. F67 hata kodu ise alev algılama durumu nedeni ile elektronik kart problemi olarak bilinir. Bu tür arıza durumlarında servis desteği alınmalıdır.

F68 Hata Kodu: Alev sinyalinde dalgalanma var

Kombide düzensiz alev oluştuğunu belirtmekte olan bir hata kodudur. Bu durumda baca yerinden çıkmış yada elektronik kart arızalanmış olabilir. Arızanın giderilmesi için servis çağırmalısınız.

F70 Hata Kodu: Kartlar arası uyumsuzluk sorunu

Nitromix model kombide bulunan anakart ile ekran kartının birbirine tanımlanmamış olduğu sorundur. Bu sorunda iki parçadan birine daha öncesinde müdahale edildi ise yanlış bir bağlantı yapılmış olabilir veya parça kombiye uygun olmayabilir. Daha öncesinde uygulama yapılmadı ise sorun anakart ile alakalı olabilir.

F71 Hata Kodu: Su akış sensör problemi

Büyük ihtimalle su akış sensörü arızalı, sensör bağlantılarında veya kablolarında problem olma ihtimalide var kesin çözüm için servis yardımı almalısınız.

F72/ F84/ F85 Hata Kodu: Sıcaklık farkı problemi

Kalorifer gidiş ve dönüş sensörü aynı sıcaklığı okuyor ise ekranda bu hata kodu yer alır. Sensörlerde sorun olabilir, petek vanaları kapalı olabilir veya bağlantılarda problem olabilir. Demirdöküm Servisi aramalısınız.

F73/ F74 Hata Kodu: Basınç sensör problemi.

Basınç sensörü arıza yaptığında, sensör bağlantılarında veya borularında arıza olduğunda yada su basıncı yetersiz olduğunda ekranda bu hata kodlarından biri yer alır. Bu gibi durumlarda servis çağırmalısınız.

F76 Hata Kodu: Termal sigorta problemi

Aşırı ısınma sigortası yerinden çıktı ise ya da ana eşanjörde aşırı ısınma oldu ise bu sorun yaşanabilir. Servis çağırmadan kombiyi resetlemelisiniz. Resetleme sonuç vermediyse Servis yardımı almalısınız.

F77 Hata Kodu: Gaz valfi motoru problemi

Bu arıza durumunda servis gelmeden önce kombinize reset atmalısınız. Resetleme işleminden sonra arıza düzelmezse servisis aramalısınız.

F83 Hata Kodu: Brülör devrede fakat sıcaklık artmıyor

Bu  arıza olduğunda önce kombi basıncını kontrol edin. Basınç 1 bar altında ise kombiye su basmalı ve basıncı 1.5 bar seviyesine çıkartın. Basıncı yükseltmenize rağmen sorun devam ediyorsa veya basınç ideal konumda ise reset işlemi yapabilirsiniz. Resetleme sonrasında arıza devam ederse servisi aramalısınız.

F85 Hata Kodu: Sensör problemi

Sensörlerin okuduğu sıcaklık farkının doğru olmadığını belirtmekte olan bir hata kodudur. Bu durumda sensörlerde arıza meydana gelmektedir. Servis çağırın.

F86 Hata Kodu: Yerden ısıtma kontak problemi

Bu arıza durumunda kombiye müdahale çözüm için servisi aramalısınız.

Err Hata Kodu: Kullanıcı arayüz hatası

Kullanıcı arayüz kartında yani ekran kartında haberleşme problemi olduğunu belirtir. Bu arıza durumunda servis öncesi kombiyi resetlemelisiniz. Reset sonrasında eğer düzelmezse Teknik Avrupa Servisi yardımı almalısınız.

Eca Proteus Premix Arıza, Hata Kodları

E01 Arıza Kodu: Alev oluşmadı sorunu

Kombi gaz yollarında sorun olduğunda bu arıza kodu ekranda görülür. Sırasıyla kombi gaz hattında bulunan vanalarını kontrol ederek kombiye gaz geldiğinden emin olmalısınız. Resetleme işleminde sonra arıza devam ederse servisi aramalısınız. Elektronik anakart, gaz valfi, ateşleme trafosu yada ateşleme elektrotlarında arıza olabilir.

E02 Arıza Kodu: Yanlış alev arızası

Gaz valfi kapalı olduğu halde brülörde alev algılandığını belirtir. Resetleme sonrası arıza devam ederse servisi arayın. muhtemelen iyon elektrotu, gaz valfi ya da anakart arızası olabilir.

E05 Arıza Kodu: Fandan uzun süredir geri bildirim gelmiyor

Resetleme işleminden sonra arızada düzelme olmazsa servisi aramalısınız. Fan okuyucusunda, fanın kendisinde veya elektronik anakartta sorun olabilir.

E08 Arıza Kodu: Alev devresi arızası

Resetleme işlemi yaptıktan sonra arıza devam ederse servisi aramalısınız. Elekronik anakartta sorun olabilir.

E09 Arıza Kodu Gaz valfi sorunu

Kombi gaz valfinde sorun olabileceği anlamına gelen hata kodu. Resetleme sonrasında düzelme olmuyorsa gaz valfi arızalanmış olabilir. Arızanın kesin çözümü için servisi aramalısınız.

E12 Arıza Kodu EEPROM kontrol hatası

Elektronik anakartta sorun olabilir. Resetleme sonrası arıza devam ederse servisi arayın.

E15 Arıza Kodu: Sıcaklık sensörü algılama arızası

Bu arıza kodu sıcaklık sensör arızası olarak bilinir. Sensör kablolarında kopma veya elektronik anakartta da sorun olabilir. Resetleme sonrası arıza tekrarlarsa servis çağırmalısınız.

E16 Arıza Kodu: Kalorifer devresi gidiş suyu sıcaklık sensör hatası

Kalorifer devresi gidiş suyu sıcaklık sensöründe arıza meydana geldiği anlamına gelir. Resetleme sonrası arıza devam ederse servisi aramalısınız. Sensör kalolarında kopma yada sensör ısı algılama özelliğini kaybetmiş olabilir.

E17 Arıza Kodu: Kalorifer devresi dönüş suyu sıcaklık sensör hatası

Kalorifer dönüş hattı sıcaklık sensöründe sorun olduğunu belirten hata kodu. Sensör arızası veya sensör kablolarında kopma, oksitlenme olabilir.

E18 Arıza Kodu: Kullanım suyu sıcaklık sensör arızası

Kullanım suyu sıcaklık sensörü arızalı, kablolar kopuk olabilir. Resetleme sonrası arıza tekrarlarsa servisi aramalısınız.

E21 Arıza Kodu: Analog-Dijital çevirici hatası

Elektronik anakart ile alakalı arıza olabilir. Öncelikle kombi birkaç defa resetlenmeli. Sorun devam ederse mutlaka servis çağırın.

E33 Arıza Kodu: Kalorifer dönüş suyu sıcaklık sensör hatası

Kalorifer devresi dönüş suyu sıcaklık sensöründe hata olduğunda bu arıza kodu akranda görülür. Öncelikle kombi resetlenir. Resetleme sonrası arıza devam ederse servisi aramalısınız.

E35 Arıza Kodu: Kalorifer gidiş suyu sıcaklık sensöründe hata

Gidiş suyu sensöründe kablolarda kopma, kısa devre, açık devre problemi olduğunu belirtir. Kombiyi resetleyin, arıza düzelmezse servis çağırın.

E54 Arıza Kodu: Yoğuşma Sifonu tıkalı olabilir

Yoğuşma giderinin tıkalı olduğunu belirten arıza kodu. Sifonun temizlenmesi gerekebilir. Sifonu temizlemeyi deneyin giderin açık olduğundan emin olun.

E80 Arıza Kodu: Kalorifer dönüş ve gidiş suyu sıcaklık arasında sıcaklık farkı

Kalorifer devresi dönüş suyu sıcaklık sensör sıcaklığı gidiş suyu sensör sıcaklığından fazla olduğunu belirtir. Öncelikle kalorifer peteklerinin açık olduğunda emin olun. Resetleme yapın arıza devam ederse servisi arayın.

E82 Arıza Kodu: Alev oluşmadı

Kombi 3 ateşleme sonrasında alev kaybı yaşadığını belirtir. Resetleme sonrasında arıza devam ederse servisi aramalısınız. Elektronik anakart, gaz valfi, iyon elektrotu bu parçalarda sorun olabilir.

F07 Arıza Kodu: Baca gazı sıcaklık sorunu

Baca gazı sıcaklığının 95°C yi aştığını belirtir. Resetleme sonrasında arıza devam ederse servisi arayın. Fan modülasyonunda yada anakartta sorun olabilir.

F13 Arıza Kodu: Aşırı resetleme hatası

Kısa zaman içerisinde kombiye 5 ten fazla reset atıldığında bu arıza kodu ekranda görülür. Kombiyi şalterinden kapatıp bir süre bekledikten sonra yeniden açtığınızda sorun düzelecektir.

F34 Arıza Kodu: Düşük elektrik şebeke sorunu

Elektrik akımının 170 V altında olduğunu belirten arıza kodu. Şebeke voltajı düzelmeden bu arıza kodu ekrandan gitmez. Arıza kodunun tamamen gitmesi için kombi regletörü taktırmalısınız.

F37 Arıza Kodu: Kalorifer devresi düşük su basıncı uyarısı

Kalorifer devresi su basıncının 0,9 bar seviyesinin altında olduğunu belirtir. Kombinin sağ bulunan mavi doldurma musluğu ile kombi su seviyesi 1,5 bar olacak şekilde doldurun musluğu kapatın.

F39 Arıza Kodu: Dış hava sensöründe hata

Eğer kombide dış ortam ısısına bağlı olarak çalışmasını sağlayan dış hava sensörü takılıysa arızalı olabileceğini belirtir. Dış hava sensörü bağlı değilse eğer bağlantılarda veya elektrik aksağında sorun olabilir. Servisi aramalısınız.

F40 Arıza Kodu: Yüksek su basınç uyarısı

Tesisat basıncının 3 bar üzerinde olduğunu belirten hata kodu. Kombiye fazla su bastıysanız eğer basıncı düşürmek için kalorifer peteklerinin birinden su alma işlemi yaparak su basıncını 1,5 bar seviyesine getirin. Büyük ihtimalle arıza gidecektir.

F47 Arıza Kodu: Su basınç sensör arızası

Su basınç sensörü kalorifer devresi su basıncını algılayamadığında bu arıza kodu ekranda görülür. Sensör arızalanmış, kablolarda kopma olmuş olabilir. Servisi aramalısınız.

F50 Arıza Kodu: Boyler sensör arızası

Kombiye boyler bağlanmışsa boyler sensöründe ya da kablolarında sorun olabilir. Servis çağırmalısınız.

F51 Arıza Kodu: PT1000 solar sensör arızası

PT1000 solar sensörde veya bağlantılarda problem olabilir. Servis yardımı almalısınız.

F52 Arıza Kodu: Kullanım suyu sıcaklık sensörü arızası

Kullanım suyu sıcaklık algılama sensöründe arıza, kablolarda kopma meydana gelmiş olabilir.

Servis aramalısınız.

F53 Arıza Kodu: Baca gazı sıcaklık sensörü uyarısı

Baca gazı sıcaklık sensöründe kısa devre yada kablolarda kopma meydana gelmiş olabilir. Servis talebinde bulunmalısınız.

F81 Arıza Kodu: Sıcaklık sensörü sağma testi bekleme uyarısı

Sıcaklık sensöründe sorun olabilir. Kesin çözüm için servis çağırmalısınız.

Airfel kombi arıza kodları

Arıza Kodu LP Kalorifer devresi düşük su basınç uyarısı.

Kalorifer tesisatındaki su basıncı 1 barın altına indiğinde bu arıza kodu ekranda görülür. Kalorifer su basınç değerini 1,5 bar seviyesine çıkartmalısınınz. Sağ altındaki mavi doldurma musluğunu sola çevirerek bar göstergesi 1,5 olana kadar kombiye su doldurun. Su basıncı istenilen seviyeye gelince dolum musluğunu kapatmayı unutmayın. Resetleme sonrası arıza devam ederse servisi arayın.

Arıza Kodu HL Aşırı ısınma uyarısı.

Kalorifer devresi sıcaklığının 100°C üzerinde olduğunu belirtir. Aşırı ısınma sonucunda bu arıza kodu görülür. Sırasıyla petek vanalarının açık konumuna getirin kombi alt vanalar açık olsun. Resetleme sonrası arıza devam ederse pompa sıkışmış, bozulmuş, kalorifer filtresi tıkanmış yada üç yollu vanada konum değiştirme sorunu olabilir. Servis yardımı almalısınız.

Arıza Kodu AF Hava akışında sorun var.

Kombi atık gaz tahliye sisteminde sorun olduğunda bu arıza kodu görülür.Bu arızanın sebebi baca ek yerleri çıkmış, elekronik anakart arızalı, hava akış metre bozuk yada fan arızası olabilir. Soruna müdahale etmesi için servisi aramalısınız.

Arıza Kodu Hb Kalorifer sensörü arızalı.

Kalorifer devresi gidiş hattında bulunan ntc arızalanmış yada kablolarda kopma meydana gelmiş olabilir. Arızanın tespiti ve çözümü için servisi aramalısınız.

Arıza Kodu db Kullanım suyu sensör arızası.

Kullanım suyu hattında bulunan sıcak su ntc de sorun olabilir yada kablolarda oksitlenme, kopma meydana gelmiş olabilir. Resetleme sonrası arıza tekrarlarsa servisi aramalısınız.

Arıza Kodu bC Ateşleme sorunu.

Kombi içerisinde alev oluşmadığı zaman bu hata kodu görülür. Yapmanız gereken öncelikle gaz yollarını kontrol etmek olmalı. Gaz yoksa bu sebeple sorun yaşanıyordur. Digifel Duo kombi gaz yolları açık konumunda olduğuna eminseniz resetleme yapın. Maksimum 3 kez resetleme yapın. Arıza devam ederse servisi aramalısınız. Gaz valfi, elektronik anakart, iyonizasyon, yada ateşleme elektrodunda arıza olabilir. Sorunun giderilmesi için mutlaka servisi aramalısınız.

Arıza Kodu C1, 01 arıza kodu. Gaz valfi modülasyon hatası.

Gaz valfi yeterli elektrik voltaj akımı gelmediğinde ekranda bu arıza kodu görülür. Bu arıza kodunda kombi ateşleme yapamaz. Arızanın giderilmesi için servisi aramalısınız.

Arıza Kodu A5 Prosestat kontak kapalı kalmış.

Kombi ateşleme yağtığı zaman fan, hava akış şaltesi, gaz valfi açılması, ateşleme elektrodunun devreye girmesi ve iyonizasyonun alevi algılamasında sorun olduğu anlamına gelir. Elektronik anakart ekranında bu hata görülür. Airfel Servisi’ni aramanız gerekmektedir.

Arıza Kodu Fr Donma sorunudur.

Kalorifer devresi sensörünün 1°C sıcaklığı algıladığı zaman ana eşanjörde donma olabileceği anlamına gelir. Bu durumda elektronik anakart ekranında bu hata kodu görülür. Özellikle soğuk kış aylarında kalorifer devresi kapalı iken bu arıza kodu görülürse kombi içerisindeki su acilen tahliye edilmeli. Resetleme sonrası arıza tekrarlarsa servisi aramalısınız.

Emko Kombi Arıza, Hata Kodları

Arıza kodu E01: Alev oluşmadı

Bu arıza kodunun anlamı kombi ateşleme sonrası alev oluşmadığını belirtiyor. Sırasıyla gaz yollarını kontrol edip kombiyi resetleyin. Resetleme sonrası arıza devam ederse servisi arayın. Kombi gaz valfi arızalı yada kablolarda kopukluk olabilir.

Arıza kodu: E02 Aşırı sıcaklık uyarısı

Kalorifer gidiş suyunun 105°C olduğu veya aştığı durumlarda limit termostat emniyet açısından devreye girerek kombiyi kapatır ve bu arızayı verir. Öncelikle petek vanalarının, kombi alt vanalarının açık olduğundan emin olun. Resetleme işlemi yapın ve kombinin devreye girmesini bekleyin. Arıza devam ederse servisi arayın.

Arıza kodu E03 Hava akış problemi

Kombi devreye girdiğinde elektronik anakart hava akışını algılamadığı zaman bu hata kodu görülür. Bu arıza kodu ekranda görüldüğü zaman kombiyi resetleyin. Resetleme sonrası arıza tekrarlasa çözüm için servisi arayın. Anakart arızası, fan arızası, prosestad arızası yada baca yerinden çıkmış olabilir.

Arıza kodu E04 Düşük su basıncı

Kalorifer tesisatındaki su basıncı düşük olduğu zaman bu arıza kodu görülür. Kalorifer su basıncı değeri 1,5 bar olmalı. Su basıncı 1,5 bar seviyesine getirilirse sorun giderilir.

Arıza kodu: E05 Kalorifer sensörü arızası

Kalorifer hattının ısı sensöründe arıza yada kablolarda kopma var. Kalorifer hattı sansörü değişmesi için servis arayın.

Arıza kodu E06 Kullanım suyu sensörü arızası

Bu arıza kodunun anlamı sızcak su sensörünün arızalandığını belirtir arıza giderilmeden sıcak su alamazsınız. Sensörün değiştirilip arızanın giderilmesi için servisi aramalısınız.

Arıza kodu: E22 İşlemci hata uyarısı

Kombiyi resetleyin. Arızanın tekrarı halinde servisi arayın.

Arızakodu: E72 Konfigürasyon hatası

Emko kombiyi resetleyin arıza devam ederse servisi arayın.

Arıza kodu: E76 Müdülasyon arızası

Resetleme işlemi sonrası arıza tekrarlarsa servisi arayın.

Arıza kodu: E77 Düşük Elektrik akımı arızası

Elektrik şebekesi voltajı 170 Volt altına inerse ekranda e77 arıza kodu görülür. Bu arıza durumunda kombi şebekesine reglatör taktırmanızı tavsiye ediyoruz.

Arıza kodu: E78 Kalorifer devresi gidiş ve dönüş suyu sıcaklık uyarısı

Kalorifer devresi gidiş ve dönüş sıcaklık farkı olması gereken değerlerden farklı ise bu arıza meydana gelir. Kalorifer vanaları kapalı olabilir konrol edin, kalorifer tesisat filitresi kirden tıkalı olabilir. Resetleme sonrası arıza devam ederse servisi çağırmalısınız.

ECA Kronos (Plustech) Yoğuşmalı Kombi Arıza, Hata Kodları

F1 Arıza Kodu Aşırı Isınma Uyarısı

Bu arıza kodu ekranda görüldüğü zaman kalorifer devresi su sıcaklığı 100°C üzerinde demektir. Aşırı ısı limit termostatı devreye girmiş.

Yapılması gereken öncelikle kombi altındaki vanalara bakın vanakar kapalı ise açın. Sonra petek vanalarına bakın kapalı ise kapalı ise kalorifer vanalarını açın. Arıza devam ederse cihazı açma kapama düğmesinden kapatıp biraz bekledikten sonra tekrar açın. Arızada düzelme olmadıysa devir daim pompası, ana eşanjör, üç yollu vanada sorun olabilir. Servisi aramalsınız.

F2 Arıza Kodu Sıcak Su Sensörü Arızası

Bu arıza kodu ekranda görüldüğünde kombiden sıcak su alamazsınız. Sıcak su sensöründe sorun olabilir, sensör bağlantılarında ya da borularında problem olabilir. Arızanın kesin çözümü için servisi arayın.

F3 Arıza Kodu Kalorifer Sensörü Arızası

Bu arıza kodunu gördüğünüzde muhtemelen kaloroferleriniz ısınmaz. Arızanın giderilmesi için servis yardımı almanızı öneriyoruz.

F4 Arıza Kodu Alev Yok Arızası

Cihazın ateşleme yapamadığı anlamına gelir.

Öncelikle gaz giriş vanalarına bakarak açık olup olmadığına bakmalısınız. Vanalar açık kombinize gaz geliyor ise açma-kapama düğmesine basarak cihazı kapatın birkaç saniye bekledikten sonra yeniden açın. Sorunun devam ediyorsa sırasıyla anakart dahil olmak üzere gaz valfi veya elektrotlarda sorun olabilir. Arızanın kesin tespiti için E.C.A servisini aramalısınız.

F5 Arıza Kodu Hava Basınç Sensörü Hatası

Bu arıza kodunu ekranda gördüğünüzde kombiyi resetleyin düzelme olmazsa servisi arayın. Dışarı çıkan atık gaz boruları yerinden çıkmış yada gereğinden fazla uzun olabilir. Zamanla fan, prosestat ya da anakartta arıza meydana gelmiş olabilir.

F6 Arıza Kodu Dış Hava Sensör Arızası

Her kombide olmayan bir parçadır. Görevi dışarıdaki sıcaklığa bağlı olarak kombiyi çalıştırmak. Bu arıza koduyla karşılaştığınızda cihaza müdahale etmeden Eca Servisini arayın. Dış hava sensörü olan kombilerde; sensör ile birlikte bağlantılarda da sorun olabilmektedir. Dış hava sensörü olmayan kombilerde ise muhtemel sebep elektrik aksağında olabilmektedir.

F7 Arıza Kodu Düşük Su Basıncı Uyarısı

Bu arıza kodunu lcd ekranda gördüğünüzde büyük ihtimalle kalorifer tesisat suyu eksilmiş ola. Kombi altındaki dolum musluğunu kullanarak kombi su basınç seviyesini 1,5 bar seviyesine getirin. Sonra dolum musluğunu mutlaka kapıtın büyük olasılıkla arıza kodu ekranda gidecektir. Su basıncı 1,5 bar seviyesinde olduğu halde arıza kodu ekrandan gitmediyse servisi aramalısınız. Su başınç sensörü arızalı olabilir yada kablolar yerinden çıkmıştır.

F8 Düşük Voltaj İkazı

Elektrik şebeke voltaj değeri 165 Volt altına düşerse bu arıza kodu görülür. Şebeke voltajını kontrol edin eğer voltaj düşükse kombi regletörü takılması gerekir.

F9 Gaz Valfi Geri Bildirim Arızası

Gaz valfi geri besleme kontrol hattında hata varsa f9 ekranda arıza kodu görülür. Arızanın kesin çözümü için servisi arayın.

F10 Baca Gazı Sensörü Aşırı Sıcaklık Uyarısı

Kalorifer devresi su sıcaklığı 105 derecenin üzerüne çıkarsa bu arıza kodu ekranda görülür. Resetleme işleminden sonra arıza devam ediyorsa servisi arayın.

F11 Sifon Blokaj Hatası

Sifon bağlantısını kontrol ediniz. Sifon bağlantısında sorun yoksa servisi arayın.

F12 Fan Geri Bildirim Hatası

Sensör bağlantıları kopuk yada yerinden çıkmış olabilir. Arızanın tespiti için sertvisi aramalısınız.

F13 Kalorifer Devresi Dönüş Sensör Arızası

Kalorifer dönüş sensörü normal çalışma aralığının dışına çıkarsa 10 saniye sonra kombi bloke olur. Baplantı kabloları kopmuş yada yerinden çıkmış olabilir. Kablolar kısa devre yapmış olabilir. Resetleme sonrası arıza devam ederse servisi aramalısınız.

F14 Baca Gazı Sensör Arızası

Baca gazı sensörü normal çalışma aralığının dışına çıkınca kombi bloke olur. Sensör kablolaro yerinden çıkmış yada kopukluk meydana gelmiş olabilir. Reset işlemi sonrası arıza devam ederse servisi arayın.

F15 Yüksek Basınç Uyarısı

Kalorifer tesisatındaki su basıncı yükseldiğinde bu arıza kodu ekranda görülür. Su basıncını 1,5 bar seviyesine getirin. Arıza devem ederse servisi arayın.

F16 Kullanım Suyu Alırken Kalorifer Devresi Yüksek Sıcaklık Arızası

Kombi plakalı eşanjör kirden tıkanmış olabilir. Üç yollu tamir takımı ve üç yollu motor arızalanmış olabilir. Arızanın çözümü için servisi arayın.

ECA Eurostar Kombi Arıza Kodları

A3 Arıza Kodu: Atık Gaz Sensöründe Kesinti Sorunu.

Bu arıza koduyla karşılaştığınız zaman cihaza müdahale edemezsiniz. Atık gaz sensöründe sorun olduğunu belirten arıza durumudur. Servis yardımı almalısınız.

A4 Arıza Kodu: Atık Gazın Çıkma Sorunu.

Bu hata kodunda atık gaz tahliye edilemiyor demektir. Atık gaz sisteminde Sorun vardır. Sorunun kesin çözümü için servis aramalısınız.

A7 Arırza Kodu: Kullanım suyu sensör arızası.

Bu Arıza koduyla karşılaştığınız zaman sıcak su alamazsınız. Sıcak su sensöründe yada sensör kablolarında sorun olabilir. Servis yardımı alınız.

AC Arıza Kodu: Dış Hava Sensörü Sorunu.

Bir nevi dış hava sensör sorunu diyebiliriz. Kesin çözüm için servisi aramalısınız.

Ad Arıza Kodu: ZE Tip Cihazda Boyler Sensör Sorunu.

Bu soruna kullanıcı olarak mudahele edemezsiniz servis aramalısınız.

B1 Arıza Kodu: Kod Anahtar Arızası.

Bu arıza koduyla karşılaşınca cihaza müdahale etmeden Eca Kombi Servisi ile görüşmelisiniz. Kod anahtar bağlantılarında sorun olabilir.

C1 Arıza Kodu: Prosestat Kontak Hatası.

Hermetik cihazın prosestat kontağını işletme sırasında açtığını belirten arıza kodudur. Bu durumda sorun prosestat, elektronik kart yada fanda olabilir. Servis yardımı almalısınız.

C4 Arıza Kodu: Prosestat Kontağı Açmıyor.

Eurostar kombide prosestatın (hava akış anahtarı) kontağı açmadığını belirtir. Bir aksaklık söz konusudur. Bu nedenle de kullanıcı olarak direk servisi arayarak yardım istemelisiniz. Prosestatın yanı sıra sorun elektronik kart veya fanda da olabilir.

C6 Arıza Kodu: Prosestat Kontağı Açık Kalıyor.

Eca kombide prosestat kontağı açık kaldığı sürece bu hata kodu ekranda görülür. Sorun prosestat veya elektronik kart ile alakalı olabilir. Servis yardımı almalısınız.

CC Arıza Kodu: Dış Hava Sensöründe Kesinti Sorunu.

D1 Arıza Kodu: Geri Bildirim Arızası.

Servis öncesi birkaç resetleme işlemi uygulamalısınız. Resetleme sonrasında düzelme olmuyor ise mutlaka servis yardımı almalısınız.

E0 Arızası Kodu: Elektronik kartta Dahili Sorun.

Bu arıza kodu ekranda görüldüğü zaman elektronik kart sorunu yaşanıyor olduğu anlamına gelir. Anakart tamir edilmesi veya değiştirilmesi gerekebilir.

E2 Arıza Kodu: Kalorifer Gidiş Suyu Sensörü Arızası.

Eca kombinin kalorifer tesisatına bağlı sensörde kesinti ya da kısa devre problemi olduğunu belirten arıza kodudur. Böyle bir durumda parça değişimi yapılması gerekebilir. Çözüm için servis arayabilirsiniz.

E9 Arıza Kodu: Aşırı Isınma Sorunu.

Cihazda aşırı ısınma meydana gelip ısı termostatı yani limit sensörünün attığını belirten arıza kodu.

Bu sorunda önce su basıncını kontrol edin. Basınç düşük ise sisteme su basın, petek vanalarına bakın, kapalı durumda ise açın. Cihazı resetleyin. Bu uygulama dan sonra yine de sorun düzelmezse servis yardımı alın. Bu durumda; üç yollu vana konum değiştiriyor, çalışma sırasında ortada kalıyor, kalorifer filtresi tıkanmış, tesisat tıkanmış, pompa sıkışmış, ana eşanjör tıkanmış veya kireçlenmiş olabilir. Servisi aramalısınız.

EA Arıza Kodu: Ateşleme Problemi.

Bu arıza ile karşılaştığınız zaman yapmanız gereken daire gaz vanalarını konrol etmeniz olacak. Çünkü dairenizde gaz yoksa bu sorun yaşanabilir. Konutunuzda gaz var ve Eurostar model kombinize gaz geliyor ise bu durumda birkaç resetleme işlemi uygulamalısınız. Dairenizde gaz var ve hala sorun devam ediyor ise servis aramalısınız. Çünkü elektronik kart, iyonizasyon-ateşleme elektrodu, gaz valfi bu parçaların birinde arıza olabilir. Hangi parçada sorun olduğunu servis ekibi bulabilir.

F7 Arıza Kodu: Yanlış Iyonizasyon Sinyali Sorunu.

Eurostar kombide yanlış iyonizasyon sinyali olarak bilinen arıza durumunda önce cihaza reset atmalısınız. 3 resetleme sonrasında sonuç değişmez ise servis talep etmelisiniz. İyonizasyon elektrodunda sorun olabilir, gaz valfi arızalı olabilir veya sorun elektronik kart ile alakalı olabilir.

FA Arıza Kodu: Regülasyon Kapatmasından Sonra Iyonizasyon Akımının Devam Etmesi Sorunu

Bu durumda birkaç kez resetleme uygulamasına yapmanıza karşın sorunda düzelme olmaz ve arıza devam eder ise iyonizasyon problemi olabilirsiniz. Gaz valfi kapanmadığında, iyonizasyon elektrodunda sorun olduğunda yada elektronik kart arızası olabilir. Sorunun kesin çözimi için servis yardımı almalısınız..

Baykan Kombi Arıza, Hata Kodları

E01 Arıza kodu yada 80°C Arızası alev yok.

Kombi brülöründe yanma olmadığı için yazaman bu arıza kodu görülür. Bu durumda kombiye gaz gaz geldiğinden emin olamalısınız. Kombi gaz yolları açık olduktan sonra resetleme işlemi yapın. Resetleme işlemi sonrasında arıza devam ederse elektronik anakart, gaz valfi, iyonizasyon yada ateşleme elektrodu arızalı olabilir. Arızanın tespiti ve çözümü için servisi arayın.

E02 Arıza kodu yada 60°C Arızası hava akış problemi.

Hermatik kombi modellerinde daha çok rastlanır. Atık gaz sisteminde sorun olduğu anlamına gelir. Kombi resetlenir arızanın devamı sonucunda servisi aramalısınız. Arıza anakart arızası, fan arızası yada hava akış şalter arızası olabilir. Bacalı kombilerde baca tıkalı olabilir, baca çekmiyor yada baca sensöründe arıza olabilir.

E03 Arıza kodu / 30°C Arızası ısıtma sensörü arızalı.

Kalorifer sensörü ile alakalı arıza hata kodu. Kalorifer sensörü boru ve kablolarla bağlantılı olduğu için borulardaki su sızmalarında etkilenip nem yada kablolardaki kısa devre, kopma gibi durumlarda da bu sorun yaşanabilir. Servisi aramalısınız.

E04 Arıza kodu / 40°C Arızası kullanım suyu sensör hatası.

Sıcak su sensörü arızalandığında bu arıza kodu görülür. Büyük ihtimalle sensör özelliğini yitirmiş olabilir değişmesi gerekir. Sensör değişimi için servis çağırmalısınız.

E05 Arıza kodu / 30+40°C Arızası modülatör sorunu.

Bu arıza kodu ile karşılaşırsanız servis talebinde bulunmalısınız. Modülatör ile alakalı bir sorun olabilir. Arızanın nedeni elektronik kart ile alakalı olabilir.

E06 Arıza kodu / 70°C Arızası aşırı ısınma arızası.

Kalorifer tesisatındaki su sıcaklığının yüksek olduğunu belirtir. Öncelikle tesisat vanaları ve petek vanalarını kontrol edin. Vanalar açık konumda ise pompa arızası olabilir, kalorifer tesisatı kirden tıkanmış olabilir. Peteklerin temizlenmesi gerekebilir. Bu sebeplerin kesin çözümü için servis çağırmalısınız.

E07 Arıza kodu / 60+80°C Arızası pompa arızası.

Kalorifer tesisatında bulunan devir daim, sirkülasyon pompasında arıza olabilir. Pompanın sıkışması, arızalanması ya da devir düşürmesi gibi sebepler olabilir. Arızanın teşhisi ve çözümü için servisi arayın.

E08 Arıza kodu / 50°C Arızası su basınç sorunu.

Kalorifer tesisatı içerisinde yeterli su olmadığında (1,5 bar) bu arıza görülür . Kombi dolum musluğunu açarak su basıncını 1,5 bar seviyesine getirmelisiniz. Arıza büyük ihtimalle giderilecektir. Arızanın devam etmesi halinde servis arayın.

E09 Arıza kodu / 70°C Arızası aşırı ısınma.

Limit termostat arızası olarak adlandırılır. Kombide aşırı sıcaklık hissettiğinde devreye girer ve cihazı emniyete alır. Bu arıza limit termostatın aşırı ısı sebebi ile devrede olduğunu belirtir. Bu arıza ile karşılaşınca kalorifer vanaları ve tesisat vanaları kontrol edin. Vanalar açık konumda olması gerekir. Vanalar açık, reset sonrası arıza devam ederse ana eşanjör, devir daim motoru yada üç yollu vana arızası olabilir. Kalorifer filtresi tıkalı yada tesisatta tıkanıklık olabilir. Arızanın kesin çözümü için servisi aramalısınız.

Demirdöküm kombi arıza kodları

F 01 Aşırı ısınma arızası

Nepto kombi aşırı ısınmadan dolayı arızaya geçmiş. Kombinin tekrar devreye girebilmesi için resetleme işlemi yapmalısınız. Ayrıca aşırı ısınma emniyet termostatı komponet üzerinden manuel olarak da resetlenmeli.

F 02 Sıcak su sensörü arızalı

Bu arıza kodu ekranda görülürse sıcak su alamazsınız. Kullanım suyunun sıcaklığını kontrol eden sensör arızalanmış. Servis çağırın sensör değişimi arızayı giderecektir.

F03 Kalorifer suyu sensör arızası

Kalorifer sensörü arızalanınca petekleriniz ısınmaz. Kalorifer sensörünün değişimi bu arızayı giderecektir

F 04 İyonozasyon arızası

Bu aruza kodu kombi ateşleme denemesi başarısız olduktan sonra ekranda görülür. Kombiyi resetleyin arıza devam ederse servisi çağırın. İyonizasyon arızasının birçok sebebi olabilir. İyonnizasyon kabloso kopuk veya anakart arızası yada iyion özelliği kaybolmuş.

F 05 Hava akış şalteri arızası

Hermetik kombilerde kombi devreye girdiğinde elektronik anakart hava akışını hissetmezse bu hata kodu ekranda belirir. Bu arıza kodu ekranda görüldüğü zaman kombiyi resetleyin. Arızanın devem etmesi halinde servis arayın. Anakart arızası, fan arızası yada prosestad arızası olabilir.

F 06 .Kalorifer devresi dönüş sensörü arızalı

Servisi çağırın sensörde arıza var değişimi gerekir.

F 07 Gaz yollarında sorun var

Kombi ateşleme sonrası gaz gelmediğinde bu arıza kodu görülür. Kombiye gelen gaz vanalarının kontrol edin. Resetleme işlemimden sonra arıza devam ederse servisi arayın. Gaz valfi arızalı olabilir yada kablolarda kopma meydana gelmiştir.

F 08 Gidiş ntc aşırı ısınma hatası

Tesisat devresi gidiş NTC sensör ölçümü 95˚C ve üzerinde ise ekranda gösterilen hata kodudur. Ntc değişimi gerekir. Servisi arayın.

F 09 Prosestad kısı devre arızası

Cihazın çalışmaya başlaması sırasında prosestat kontakları kapalı veya cihazın ilk çalıştırmada presostat kontrolü sırasında fan durmasına rağmen presostat kontakları kapalı olduğunda F9 arızası verir. Arızanın çözümü için servisi arayın.

F 10Kalorifer tesisatında su basıncı yetersiz

Kalorifer tesisatındaki su basıncının değeri 1,5 bar olmalı. Su basınç değeri 1 bar altında veya 2,5 bar üstüne çıkınca bu arıza kodu görülür. Su basıncının istenen değere (1,5 bar) getirilirse sorun giderilir.

4)Düşük basınç sensörü kablosunda hata var ise

F 11 Kalorifer tesisatında devir daim arızası

Kalorifer teissat suyu gidiş ve tesisat dönüş arasında 40°C sıcaklık farkı olduğu zaman ekranda F11 arıza kodu görülür. Öncelikle petek vanalarının açık olduğundan emin olun. Kombiyi resetleyin. Arıza devam ederse Servisi çağırın. Arızanın sebepleri pompa arızası, kombi altında bulunan filtrenin kirden tıkanmış olması, pompaya elektronik anakarttan akım gelmemesi gibi.

F 12 Düşük voldaj arızası

(Voltaj<165 V):Şebeke gerilimi 165 V’un altında ise bu hata kodu ekranda belirir. Bu arıza kodundan kurtulmak için elektrik ustası çağırın kombi regletörü taktırın.

Maktek kombi arıza kodları

E01 Arıza kodu alev oluşmadı.

E01 arıza kodu ekranda görüldüğünde kombi ateşleme yapamadığını gösterir. Sırasıyla gaz vanalarını kontrol edin. Kombiye gaz geldiğinden emin seniz kombiyi resetleyin. Resetleme sonrası arızada düzelme olmazsa anakartta, gaz valfinde ya da ateşleme elektrotunda arıza olabilir. Servis yardımı almalısınız.

E02 Arıza kodu limit termostatı arızası.

Kombi aşırı ısındığı zaman ekranda e02 arıza kodu görülür. Bunun sebebi kombi içindeki suyun aşırı sınmasından kaynaklı. Kombiyi resetlemeden önce kalorifer peteklerinin vanalarını açık konuma getirin kombi altında bulunana vanaları kontrol edin. Kombiyi resetleyin arıza düzelmezse servisi arayın. Pompa arızalı olabilir, filtre kirden tıkalı olabilir yada limit termostat sensörü bozuk olabilir.

E03 Arıza kodu  baca termostat arızası.

Kombi atık gaz sisteminde arıza belirten kod. Bu arıza kodu görüldüğünde kombiyi resetleyin arızanın devam etmesinde servisi arayın. Elektronik anakart arızalı olabilir.

E04 Arıza kodu  düşük veya yüksek su basınç arızası.

Kombi içindeki su basınç değeri 1,5 bar seviyesinde olması gerekir.Su basıncı eksikse dolum musluğunu açarak su takviyesi yapmalısınız. Fazla ise peteklerin birinden fazla suyu eksiltin. Ayarladığınız su eksiliyorsa kalorifer tesisatında kaçak olabilir tesisatçı çağırmalısınız.

E05 Arıza kodu kalorifer sensörü arızalı.

Bu arıza kodu görüldüğü zaman kalorifer tesisatı çalışmaz. Servisi aramalısınız. Sensör değişimi sorunu giderecektir.

E06/E12 Arıza kodu sıcak su sensörü arızalı

Sıcak su sensörü arızalı olduğu zaman Maktek Epsilon kombi sıcak su talebinizi karşılamaz. Servisi aramalısınız. Sıcak su sensörünün değişilmesi arızayı giderecektir..

E35 Arıza kodu  hatalı alev sorunu.

Sahte alev diyebiliriz. Gaz valfi kapalı olduğu halde brülörde alevin hala olduğunu belirtir. Resetleme işlemi sonrasında arıza devam ederse anakart, iyonizasyon elektrodu yada gaz valfi arızalı olabilir. Arızanın kesin çözümü için servisi arayın.

E37 Arıza kodu  pompa arızası.

Kombi kalorifer sisteminde devir daim sorunu yaşar. Kombi pompası arızalı olabilir servisi aramalısınız.

Demirdöküm Aden Kombi Arıza, Hata Kodları

30 Led ışığı yanıp sönüyorsa kalorifer sensörü arızalı.

Kombi kış konumunda iken kaloriferleri ısıtmaz. Büyük ihtimalle kalorifer sensöründe arıza vardır. Kablolarda kopukluk olabilir. Arızanın giderilmesi için servisi aramalısınız.

40 Led ışığı yanıp sönüyorsa kullanım suyunun sensörü arızalı.

Bu arıza ışığı yanıp södüğü zaman aden markalı kombi sıcak su vermez. Sıcak su sensörü özelliğini kaybetmiş olabilir. Sensör kabloları kopmuş olabilir. Kesin çözüm için servisi arayın.

50 Led ışığı yanıp sönüyorsa Dış hava sensörü problemi.

Dış hava sensörü dışarıdaki sıcaklığa göre kombiye çalışması için komut verir. Aden kombinizde var ise arızalı olabilir. Şayet dış hava sensörü yoksa elektrik kablolarında sıkıntı olabilir. Servis yardımı alın.

60 Led ışığı yanıp sönüyorsa aden kombinin suyu bitmiş.

Kalorifer tesisatında yeterli su olmadığı zaman 60 ışığı yanıp söner. Öncelikle kombi su basıncını 1,5 bar seviyesine getirin. Arıza devam ederse servisi arayın. Basınç sensörü arızalanmış olabilir

70 Led ışığı yanıp sönüyorsa hava akışında arıza var.

Bu arıza sinyali hava akışının sağlanamamasında yanıp söner. Bu arıza sinyalinin birden fazla sebebi var. Hava akış şalteri arızalanmış olabilir. Fan arızalanmış olabilir. Elektronik anakart arızalanmış olabilir. Mutlaka servis arayın yuardım isteyin.

80 Led ışığı yanıp sönüyorsa kombi aşırı ısınmış demektir.

80 ışığı yanıp sönüyorsa sırasıyla peteklerin vanalarını kontrol edin. Kombi altındaki vanaları kontrol edin. Petek ve kombide bulunana vanaları açık konumuna getirin. Kombiyi resetleyin arıza devam ederse pompa arızası olabilir. Kombi filetresi kirden tıkanmış olabilir. Peteklerin temizlenmesi gerekebilir. Isı sensörü arızalı olabilir yada kaplolar kopmuş olabilir. Servisi arayın.

90 Led ışığı yanıp sönüyorsa kombide ateşleme sorunu var.

Öncelikle kombiye gelen gaz yollarını kontrol edin. Dairenizde gaz var ama yinede bu arıza kodu devam ediyorsa servisi arayın. Gaz valfi arızalı olabilir.

Termodinamik Kombi Arıza, Hata Kodları

E0 Arıza, Hata Kodu: NTC sıcaklık sensörü hatası olduğunda ekranda bu arıza kodu görülür. NTC sıcaklık sensörünün tamiri mümkün olmadığından değiştirilmesi gerekir. Arızanın çözümü için servisi arayın.

E1 Arıza, Hata Kodu: Ateşleme hatası olduğunda akranda E1 gösterir. Kombiden sıcak su ve  arıza kodu görülür. Bu arıza kodu ekranda görülünce Termodinamik Kombi resetlenerek bir süre sonra tekrar çalıştırılması çözüm olabilir. Resetleme sonrası arıza hala devam ediyorsa gaz valfi veya iyonizasyonla ilgili sorun olabilir. Arızanın tam teşhisi ve çözümü için servis yardımı alın.

E2 Arıza, Hata Kodu: Ateşleme hatası yada alev sönmesi olduğunda Termodinamik kombi ekranında bu arıza kodunu çıkar. Bu hata kodu görüldüğünde kombiye gelen gaz vanasının açık olduğundan emin olun. Kombiye gaz yollarında sorun yoksa kombi resetlenerek yeniden çalıştırılması arızayı giderebilir. Ssorun hala devam ederse servisten teknik destek alınması gerekir.

E3 Arıza, Hata Kodu: Aşırı ısınma olduğunda sıcaklık sensöründeki arızadan dolayı E3 arıza kodu görülür. Petek vanalarını kontrol edin kombi alt vanalarını kontrol ettikten sonra kombiyi tekrar çalıştırın. Arıza devam ederse servis talebinde bulunmalısınız.

E4 Arıza, Hata Kodu: Kullanım suyu sensörü arızalandğında ekranda bu arıza kodu belirir. Servisin sensör değişimi arızayı giderecektir.

E6 Arıza, Hata Kodu: Baca gazı tahliyesinde sorun olduğunda ekranda E6 arıza kodu çıkar. Aşırı rüzgâr vs. gibi durumlarda bu arıza görülebilir. Kombiyi resetleyin arıza devam ederse baca tahliyesinde sorun var demektir. Arızanın giderilmesi için servisi arayın.

E7 Arıza, Hata Kodu: Kombide aşırı ısınma olduğunda ortaya çıkan arıza kodu. Kalorifer tesisatındaki su sıcaklığının 95 dereceye ve kullanım suyu sıcaklığının 80 dereceye ulaştığı zamanlarda kombi zarar görmemesi için kendini kapatır. Bu arıza kodunun sebepleri şunlardır kalorifer tesisatının içindeki su zamanla kirlenmiş olabilir filtre sökülüp kontrol edilmeli filtre tıkalı ise petek temizliği yapılması gerekir. Petek vanaları kapalı olabilir kontrol edin. Kombi reset tuşuna basılarak yeniden çalışması sağlanmalıdır. Eğer sorun devam ederse servisten destek alınması gerekebilir.

E.C.A Scot Kombi Hata, Arıza Kodları

ER 03 Arıza Kodu: Baca gazı ısısının yükselmesi.

Baca gazı ısısının yükseldiği anlamına gelir (yani 105°C üzerinde olduğunda), baca çekişinde sorun olduğunda, su akışı sağlanmadığında bu arıza kodu ekranda görülür. Er 03 hata kodu ekranda görüldüğü zaman su basıncını kontrol edin su basıncını 1,lacak şekilde kombiye su ilavesi yapın. Kombi tesisat vanalarını ve petek vanalarını kontrol edin, kapalı ise açık konumuna getirin. Bu uygulamalardan sonra sonuç değişmiyorsa eğer mutlaka servi arayın.

ER 04 Arıza Kodu: Donma problemi.

Kalorifer tesisatındaki suyun sıcaklık derecesinin 1°C nin altına düştüğünü belirtmektedir. Bu durumda cihaz kendini emniyete alır ve çalışmaz. Su sıcaklığı normal değere gelene kadar sistem çalışmaz. Normal değere geldiğinde ise sorun düzelecektir. Düzelme olmaz takdirde servisi arayın.

ER 05 Arıza Kodu: Sensör konum arızası.

Kalorifer giriş sıcaklığı çıkış sıcaklığından yüksek ise bu arıza kodu ekranda görülür. Kombi bu durumda bloke olur. Arızanın kesin çözümü için servisi arayın.

ER 07 Arıza Kodu: Aşırı ısınma uyarısı.

Kalorifer tesisatındaki su sıcaklığının 95°C üstüne çıktığını belirtir. Sistem bu durumda ER 07 arızası verir. Kalorifer vanalarının kontrol edin. Kombiyi resetleyin arıza devam ederse servis yardımı alın.

ER 08/ER 09 Arıza Kodu: Aşırı ısınma kilitlenmesi.

Kalorifer devresi su sıcaklığı 105°C üzerine çıktı ise aşırı sıcaklık kilitlenmesi yaşanır ve cihaz bloke olur. Önce kombi su basıncını kontrol edin 1,5 bar seviyesinde olacak. Sonrasında kalorifer vanaları ve tesisat vanaları kontrol edilmeli vanalar açık konumunda olmalı. Son olarak servis öncesi birkaç resetleme işlemi uygulanmalıdır. Arıza yine devam ediyorsa; pompa sıkışmış olabilir, ana eşanjör kireçlenmeden tıkanmış olabilir, pislik tutucu filtre tıkanmış olabilir, üç yollu vana konum değiştiriyor veya ortada bir yerde kalıyor olabilir, kalorifer tesisatı tıkanmış olabilir. Arızanın kesin çözümü için servisi çağırmalısınız..

ER 11 Arıza Kodu: Yanlış alev sinyali.

Komibinin gaz valfi kapalı olduğu helde alevin devam ettiğini belirtir. Bu arıza kodu görüldüğünde cihazı birkaç defa resetleyin. Resetleme işleminden sonra arızada düzelme olmaz ise servisi arayınız.

ER 12/ER 14/ER 16 Arıza Kodu: Yanma sırasında alev kaybı yaşanıyor.

Kombinin çalışması sırasında alev kaybı yaşandığını belirten arıza kodu. Bu durumun birçok sebebi olabilir. Cihaza servis öncesi birkaç reset uygulaması yapmalısınız. Arızada düzelme olmazsa servisi aramalısınız.

ER 13 Arıza Kodu: Alev sinyali yok.

2 ateşleme denemesi sonrasında yanma olmadığını belirtir. Kombiye gaz gelmediğinden bu arıza kodu ekranda görülür. Bu durumda dairede gaz var mı kontrol edilmelidir. Gaz vanaları kapalı şekilde ise açık konuma çevrilmelidir. Gaz vanaları açık konumda olduktan sonra kombiyi resetleyin. Yine de bir düzelme olmaz ise bu durumda; elektronik kart, gaz valfi ya da ateşleme-iyonizasyon elektrodlarında arıza meydana gelmiş olabilir. Kesin çözüm için servisi arayın

ER 15 Arıza Kodu: Alev oluşumu yok.

2 ateşleme denemesi sonrasında alevin algılanmadığını belirtir. İyonizasyon arızası olarak adlandırılır. Bu arıza durumunda servis öncesi resetleme işlemi uygulayabilirsiniz. Resetleme sonrasında düzelme olmazsa eğer; gaz valfinde, elektronik anakartta ya da iyonizasyon elektrodunda problem olabilir. Servisi çağırmalısınız.

ER 17 Arıza Kodu: Gaz valfi devresi arızası.

Brülörün çalışmasından sonra gaz valfinin kapalı olmasına karşın alevin hala algılandığını belirtir. Kullanıcı olarak servisi çağırmalısınız.

ER 18 Arıza Kodu: Gaz valfi akım arızası.

Gaz valfine gönderilen akım eğer tolerans dışında ise bu sorun yaşanır. Resetleme işleminden sonra düzelme olmazsa servisi arayın.

ER 19/ ER 20 Arıza Kodu: Fan hızı arızası.

Fan hızı çalışma limitlerine beklenen sürede ulaşılmadığında veya limitlerin dışına çıktığında bu arıza kodu ekranda görülür. Fan arızası olabilir. Tespit ve onarım için servisi aramalısınız.

ER 21 Arıza Kodu: Düşük su basınç arızası.

Kalorifer sistemindeki su basıncının düşük olduğunu belirten arıza kodu. Sistem su basıncı muhtemelen 0,8 barın altındadır. Kombinin altında bulunan dolum musluğunu açarak tesisata 1,5 bar kadar su basmalısınız. Uygulamayı yaptığınızda sorununuz düzelecektir. Arızanın devan etmesi halinde servisi aramalısınız

ER 22 Arıza Kodu: Yüksek su basınç arızası.

Kalorifer tesisatındaki su basıncının yüksek olduğunu belirten arıza kodudur. Bu arıza kodunda yüksek olan su basıncını düşürmek için peteklerin birinden su almalısınız. Basıncı bu şekilde 1,5 bar seviyesine geldiğinde arıza düzelecektir. İşlemi bu şekilde sonlandırabilirsiniz. Arıza tekrarladığında servisi aramalısınız dolum musluğu yada plaka eşanjörde sorun olabilir

ER 23 Arıza Kodu: Kalorifer gidiş suyu sensör arızası.

Kalorifer gidiş suyu sensöründe arıza meydana geldiğini belirten bir uyarı kodudur. Sensörün değişimi için servisi aramalısınız.

ER 24 Arıza Kodu: Kalorifer dönüş suyu sensör arızası.

Bu durum ise kalorifer dönüş suyu sensörünün arızalı olduğunu belirtmekte olan bir hata kodudur. Sensörün değişimi için servisi aramalısınız.

ER 25 Arıza Kodu: Baca gazı sensör arızası.

Baca gazı sensörü arızalanmış olabilir. Arızanın kesin çözümü için servisi arayın.

ER 26 Arıza Kodu: Boyler sensör arızası.

Boylerin sensörünün arızaya geçtiğini belirtmekte olan bir hata durumdur. Bu durumda sensör kabloları kopmuş olabilir, bağlantı yerinden çıkmış veya kablolar birbirine temas ediyor olabilir. Servisi arayarak yardım almanız gerekir.

ER 27 Arıza Kodu: Dış hava sensörü arızası.

Dış hava sensöründe arıza olduğunda ekranda görülür. Dış hava sensör her kombide bulunan bulunmaz. Dış hava sensörü olmayan kombilerde bu sorun yaşanırsa anakar arızası olabilir. Arızanın kesin çözümü için servisi çağırın.

ER 28 Arıza Kodu: Su basınç anahtarı sorunu.

Su basınç anahtarı kalorifer teisatındaki suyu ölçmeye yarar. Arıza meydana geldiğinde net olarak ölçüm yapamaz. Bağlantılarda sorun olabilir ya da su basınç anahtarında problem olabilir. Servisi çağırın.

ER 40 Arıza Kodu: Akış gradyanı sorunu.

Su sıcaklığı artış hızı eğer parametre ayarlarının üstünde ise bu sorun yaşanır. Resetleme yapın. Resetleme işilemi somuç vermezse servisi çağırın.

ER 41 Arıza Kodu: Kalorifer Gidiş ve dönüş sıcaklık fark sorunu.

Kalorifer devresi gidiş ve dönüş arasındaki sıcaklık farkı parametre değerlerinden farklı ise bu arıza meydana gelir. Servisi çağırmalısınız.

ER 61 Arıza Kodu: İyonizasyon kontrol sapması.

İyonun kontrolden çıktığını belirten bir arıza kodudur. Resetleme sonrası arıza devam ederse servisi çağırın.

ER 62 Arıza Kodu: Scot aktuators arızası.

Kombide sistematik bir sorun oluştuğunu belirtmetedir. Resetleme sonrasında arıza devam ederse servisi çağırın.

ER 62 Arıza Kodu: Scot sistem arızası.

Kombiyi resetleyin. Arızanın devamı halinde serevisi çağırın.

ER 64/ER 65/ER 66/ER 74 Arıza Kodu: Kalibrasyon arızası.

Bu durumda cihazınız kilitlenir. Kombiye reset atınız. Arızanın devamı halinde servis çağırmalısınız.

ER 67 Arıza Kodu: Geçersiz iyon bazı sorunu.

Kombi servisi çağırmadan resetleme işlemi uygulamalısınız. Resetleme sonrasında arıza devam ederse servisi aramalı yardım almalısınız.

ER 30/ER 31 Arıza Kodu: CkC parametre arızası.

Öncelikle cihaza birkaç resetleme işlemi uygulayın. Resetleme sonrasında sonuç değişmiyorsa veya arıza devam ediyorsa Eca Servisi yardımı alın.

ER 32 Arıza Kodu: 220 V şebeke voltaj arızası.

Elektrik voltajının 170 Vat ile 255 Vat aralığı dışında ise bu arıza kodu görülür. Dairenizin elektrik voltajını kontrol ettirin. Kombi regletörü taktırarak bu şikayetinize kesin çözüm bulabilirsiniz.

ER 36 Arıza Kodu: EK üretim arızası.

Ek üretim sorunu oluştuğunu belirten bir hata durumudur. Bu durumda cihazınız çalışmaz. Resetleyin arıza devam ederse servis yardımı alın.

ER 95 Arıza Kodu: Programlama modu.

Sistemin programlama moduna geçtiği anlamına gelir. Bu gibi durumlarda önce resetleme yapın. Resetleme sonrasında arıza devam ederse servisi arayın.

ER 96 Arıza Kodu: Reset denetim arızası.

Kombiye birçok defa resetleme uygulandığında görülür. Kombiyi kapatıp bir süre bekledikten sonra çalıştırın.

ER 97 Arıza Kodu: Bilinmeyen arıza.

Resetleme sonrası arıza devam ediyorsa E.C.A servisinden yardım alın.

ER 88/ER 98/ ER 99 Arıza Kodu: Diğer scot arızaları.

Bu arıza kodunun birçok sebebi olabilir. Kombiyi resetlemeyi deneyiniz. Resetlemeden sonra düzelme olmaz ise servisi arayarak yardım alın.

ER 34 Arıza Kodu: BCC uygun değil.

Bu durum Boiler Chip Card’ın uyumlu olmadığı yada yanlış takıldığı anlamına gelir. Kesin çözüm için servisi arayın.

ER 35 Arıza Kodu: BCC takılı değil.

Boiler Chip Card’ın takılmadığını veya takılarak çıkartıldığını belirtir. Servisi aramalısınız.

ER 37 Arıza Kodu: Boiler Chip Card güncelleme hatası.

Arızanın kesin tespiti için teknik avrupa servisini arayın.

Buderus logomax u052-24/28K arıza, hata kodları

CL Arıza Kodu: Sıcak kullanım suyu sıcaklık sensörü arızalı (Logamax UOS2-24/28K)

Çözüm: Kullanım suyu sıcaklık sensörü arızalı yada bağlantı kablosu kopuk olabilir. Arızanın kesin çözümü için servis arayın.

SH Arıza Kodu: EMS işletiminde kesinti

Çözüm: Bağlantı kablosunu ve termostatı kontrol edin. Kablolarda kopukluk olabilir servisi arayın.

CL Arıza Kodu: Kullanım suyu sıcaklık sensörü doğru monte edilmemiş (Logamax UOS2-24/28K).

Çözüm: Kullanım suyu sıcaklık sensörü yanlış takılmış olabilir. Resetleme sonrası arıza tekrarlarsa servisi aramalısınız.

CP Arıza Kodu: Boyler sensörü algılanmıyor.

Çözüm: Boyler sensörünü arızalı yada bağlantı kablosu kopuk olabilir. Servis hizmeti almalısınız.

9C Arıza Kodu: Kod anahtarı algılanmıyor.

Çözüm: Kod anahtarını yerine doğru takılı olması gerekir, kod anahtarı bozuk olabilir.

3A Arıza Kodu: Difransiyel basınç şalteri işletme esnasında açıyor (Fan devir hızı sağlanamıyor).

Çözüm: Difransiyel basınç şalteri arızalı olabilir, baca ek yerleri çıkmışmı kontrol edin ve fanı kontrol edin. Resetleme sonrası arıza tekrarlarsa servisi arayın.

QP Arıza Kodu: Hava basınç şalteri düzgün açmıyor.

Çözüm: Hava basınç şalteri arızalı olabilir yada kablolarda kopma meydana gelmiş olabilir. Resetleme sonrası arıza devam ederse servisi arayın.

3C Arıza Kodu: Hava akış problemi.

Çözüm: Hava basınç şalteri arızalı yada atık gaz baca eklerinde çıkmalar var kontrol edin. Buderus kombi elektronik anakart arızalı olabilir. Servisi aramalısınız.

– Arızası: Dış hava termostatı algılanmıyor.

Çözüm: Dış hava termostatı varsa bağlantı kablosunu kontrol edin.

2E Arıza Kodu: Isıtma tesisatı su basıncı düşük.

Çözüm: Su basıncını kontrol edin, (Tavsiye Ettigimiz 1.5 ile 2.0 Arasında Olmasıdır.) 1,5 bar seviyesine getirin arıza devam ederse su basınç sensörü arızalı yada kablolarda kopmalar var.

8Y Arıza Kodu: 8 – 9 köprüsü algılanmıyor.

Çözüm: Soket yerine oturmamış, köprü eksik, yerden ısıtma sıcaklık sınırlayıcısı devreye girmiş. Vanaları açık konumuna getirin. Kombiyi resetleyin.

2P Arıza Kodu: Isıtma devresinde ani veya çok hızlı sıcaklık yükselmesi.

Çözüm: Pompa sıkışmış yada devirdaim özelliğini yitirmiş, kalorifer vanaları kapalı olabilir, kombi alt vanalar kapalı olabilir kontrol edin.

4Y Arıza Kodu: Gidiş suyu sıcaklık sensörü arızalı.

Çözüm: Sıcaklık sensörünü arızalı yada kablosu kopmuş.

4C Arıza Kodu: Emniyet termostatı (STB) devreye girmiş.

Çözüm: Tesisat basıncını, sıcaklık sensörünü, pompayı, elektronik kart sigortasını kontrol edin kombinin içindeki havasını alın.

6A Arıza Kodu: Alev algılanmıyor.

Çözüm: Gaz giriş vanası açık mı? Kontrol edin. Ateşleme elektrodu ve kablosu, iyonizasyon elektrodu ve kablosu arızalı olabilir.

EC Arıza Kodu: Dahili hata

Çözüm: Resetleme sonrası sorun devam ediyorsa elektronik anakart arızalı olabilir.

EL Arıza Kodu: Referans gerilimi (dahili düşük voltaj) hatalı

Çözüm: Elektrik şebeke voltajını kontrol edin. Arızanın kesin çözünü için kombi regletörü taktırmalısınız.

6C Arıza Kodu: Cihaz kapandığı halde alev algılanmaya devam ediyor.

Çözüm: Elektroda su gelmiş olabilir, Elektrodu kablosuyla birlikte değiştirin.

6C Arıza Kodu: Gaz kesildiği halde alev algılanmaya devam ediyor.

Çözüm: Gaz armatürü kablo bağlantılarını ve gaz armatürünü kontrol edin, elektrod setini kontrol edin, gerekirse değiştirin.

EP Arıza Kodu: Yanlışlıkla uzun süreli reset butonuna basılmış (30 saniyeden Fazla Basılmış).

Çözüm: Reset butonuna tekrar basın. Tekrar aynı arızaya geçerse reset butonunu kontrol edin.

F9 Arıza Kodu: Hava Akış Swichi Kontak Hatası

Bu arıza kodu aşırı rüzgarlı havalarda görülebilir Reset yapınız. Kombinizin Hava prosestadı arızalı olabilir. Değiştirilmesi için servisi arayın.

F10 Arıza Kodu: Tesisat Suyu Basınç Hatası

Kombi kalorifer su basıncı yetersiz su basıncını 1,5 bar seviyesine getirmelisiniz. 1,5 bar seviyesine geliince arıza kodu ekranda görülmez arıza tekar ederse servisi arayın.

F11 Arıza Kodu: Tesisatta Devirdaim Hatası

Kombinizin Devirdaim (Sirkülasyon) pompası arızalı olabilir, hava olabilir, sıkışık olabilir, petek vanaları kapalı ise açın. Resetleme sonrası arıza tekrar ederse servisi arayın.

F12 Arıza Kodu: Düşük Voltaj Hatası

Elektrik şebekesi 165 volt altında ise bu arıza kodu görülür. Arızanın kesin çözümü için kombi raglatörü taktırmalısınız.

OC Arıza, Hata Kodu Düşük Elektrik Akımı.

Elektrik voltajının düşük olduğunu belirten arıza kodudur. Elektrikçi ustası çağırıp kombiye regletör taktırmanız bu soruna kesin çözüm olur. Arızanın tekrarı halinde servis çağırmalısınız. Anakart arızası olabilir.

10/18 Arıza, Hata Kodu Dış Hava Sıcaklık Sensör Sorunu.

Dış hava sensöründe temassızlık ya da kısa devre olduğunda bu arıza ekranda görülür. Dış hava sensörü kombiyi dış ortam sıcaklığına göre çalıştırmaktadır. Dış hava sensörü yoksa eğer elektrik arızası olabilir. Arızanın çözümü için servisi arayın.

30/38 Arıza, Hata Kodu Kazanın Isı Sensöründe Sorun.

Kalorifer ısı sensöründe kısa devre ya da temassızlık olduğunda ekranda bu hata kodlarından biri görülür. Bu durumda önce cihazı resetleyin. Arızanın tekrar etmesinde servisi arayarak yardım alın.

50/58 Arıza, Hata Kodu Kullanım Suyu Sensöründe Sorun.

Sıcak su sensöründe arıza olabilir, sensör kablolarında kopukluk olduğunda bu sorun yaşanır. Sensör kabloları nemlenmiş de olabilir. Sıcak su alamayacağınız arıza kodlarıdır. Çözüm için Viessmann servisi arayın.

51/59 Arıza, Hata Kodu Çıkış Sıcaklık Sensöründe Sorun.

Kombinin çıkış sıcaklık ntc sinde ya temassızlığın ya da kısa devrenin olduğu anlamına gelen hata kodudur. Sensör borularında nemlenme de olabilir. Bu arıza durumunda Viessmann Servisi’ne ulaşmanız gerekmektedir.

A9 Arıza Kodu Oda Termostatı İle Bağlantı Kurulamadığı Anlamına Gelen Arıza, Hata Kodudur.

Oda termostatı ile Viessmann kombi arasındaki kabloları kontrol edin. Kablolar kopmuş olabilir. Kablolarda kopma olmadıysa oda termostadı arızalı olabilir. Bu durumda kullanıcı olarak servisi aramalısınız.

E4 Arıza Kodu Besleme Gerilim Sorunu Anlamındadır.

Bu durumda şebeke adaptöründe sorun var diyebiliriz. Bir süre kadar beklemeli sorun düzelmiyorsa eğer mutlaka uzman yardımı almalısınız.

E6 Arıza Kodu Düşük Su Basınç Sorunu.

Viessmann Vitodens 100 model kombide kalorifer tesisat basıncının düşük olduğunda ekranda bu arıza kodu görülür. Ekranda hata kodunu gördüğünüzde panelin hemen solunda bulunan bar göstergesine bakın. 1 barın altında olduğunu göreceksiniz. Kombinin altında bulunan kalorifer doldurma musluğunu sola çevirin, su sesi gelecek ve bar göstergesinde su 1,5 bar olana kadar su basın. Sorun düzelecektir. Düzelme olmazsa resetleme işlemi uygulayın. Arıza devam ederse veya işlemi yapamazsanız servis yardımı alabilirsiniz.

B5/E5/F0 Arıza Kodu Dahili İç Hata Olduğunu Belirten Arıza Kodudur.

Bu durumda cihaz resetlenmelidir. Resetleme işlemin çözüm olmadıysa Viessmann Servisi’ni aramanız gerekmektedir.

F2 Arıza Kodu Aşırı Isınma Sorunu.

Vitodens 100 model kombide su sıcaklığının olması gereken seviyeyi aştığını belirten arıza kodudur. Bu hata kodunun birçok sebebi olabilir. Öncelikle kalorifer petek vanalarının açık olduğundan emin olun. Açık olmasına karşın sorun yaşanıyor ise birkaç resetleme işlemi uygulamalısınız. Resetleme sonrasında arıza devam etmekte ise mutlaka servisi aramalısınız. Kalorifer tesisatında tıkanma olması, kalorifer filtresinde tıkanıklık olabilir, üç yollu vananın arızalı olması ve pompanın sıkışması gibi durumlarda bu sorun yaşanabilir. Devir daim pompasını arızalanmış olması. Arızanın kesin çözümü için servisi arayın. Petek temizleme işlemi gerekebilir.

F3 Arıza Kodu Brülörün Çalıştığını Ve Alev Sinyalinin Olduğunu Belirten Arıza Kodudur.

Bir süre bekledikten sonra cihazı resetleyi. Resetleme sonasında da sorun devam ederse Viessmann Kombi Servisi’ni aramanız gerekmektedir.

F4 Arıza Kodu Ateşleme Problemidir.

Kombinin ateşlemeyi yapamadığını belirten hata kodudur. Yapılması gerekenler sırasıyla gaz vanalarının kontrol etmeniz. Kombinize gaz geliyorsa eğer birkaç resetleme yapın. Resetleme sonrasında da sorun düzelmezse servisi arayın. İyonizasyon ve ateşleme çubuğunda, elektronik kartta ya da gaz valfinde sorun olabilir. Servisi arayın

F5 Arıza Kodu Hava Akışında Sorun Olduğunu Belirten Arıza Kodu.

Hava akış sorunu olarak adlandırılır. Hava akışı fan, prosestat ve anakartın iletişimi ile sağlanır. Dışarıya uzanan baca hava akışını sağlayan borusudur. Fan prosestat ya da anakart arızalarında bu arıza kodu ekranda görülür. Bu gibi durumlarda net tespit ve müdahale için servis yardımı almak gerekir.

F7 Arıza Kodu Düşük Su Basınç Uayrısı.

Kombi Su basıncını kontrol edin. Kalorifer devresi su basıncını 1,5 bar olarak ayarlayın. Arızanın devam etmesi halinde servisi arayın.

F8 Arıza Kodu Gaz Valfi Kapanmıyor Yada Geç Kapanıyor.

Bu arıza kodu ekranda görüldüğü zaman kullanıcı olarak cihaza müdahale etmemelisiniz. Gaz valfinin kapanmadığını ya da kapatmayı geç yaptığını belirten bir arıza kodudur. Arızanın kesin çözümü için sevisi aramalısınız.

F9 Arıza Kodu Kombi Fan Devri Düşüyor.

Kombinin devreye girmesi sırasında fanın devir düşürmesi ya da fanın beklediği verimi sağlamaması gibi durumlarda kombi bu arıza kodunu vermektedir. Kombi resetleme sonrası düzelme olmazsa servisi arayın. Arıza fan ile alakalı değil, elektronik kart ile alakalı da olabilir.

FA Arıza Kodu Fan Motoru Sürekli Çalışıyor.

Fan sürekli çalıştığında durması gerekirken durmadığında bu arıza kodu ekranda görülür. Bu arızada sorun sadece fan ile alakalı değil anakart ya da prosestat ile alakalı da olabilir. Tespit ve çözüm için servis yardımı almalısınız.

Fd Arıza Kodu Elektronik Anakart Sorunu.

Bu arıza kodunda kombi çalışmaz. Elektronik kart tamiri ya da değişimi gerekebilir. Müdahale için servisi aramanız gerekir.

FE Arıza Kodu Elektrik Devresinde Sorun.

Bu hata kodu elektronik anakart sorunu olarak bilinir. Elektronik karta müdahale edilmesi gerekir. Uzman Viessmann Servisi yardımı almalı, cihaza müdahalede bulunmamalısınız.